Hogar / DC DC Converters / IB048E120T40N1-00
minImg
IB048E120T40N1-00
Vicor Corporation
Producto No:
IB048E120T40N1-00
Descripción:
DC DC CONVERTER 9.5-13.75V 480W
Guía del usuario
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Input (Max) 55V
Voltage - Isolation 1.5 kV
Voltage - Output 1 9.5 ~ 13.75V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 2.30" L x 0.90" W x 0.38" H (58.4mm x 22.9mm x 9.7mm)
Product Status Obsolete
Current - Output (Max) 40A
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 38V
Series VI Brick® IBC (500W)
Power (Watts) 480 W
Type Intermediate Bus Converter
Package / Case Eighth Brick
Efficiency 97.4%