Hogar / Diode Arrays / IDW10G120C5BFKSA1
minImg
IDW10G120C5BFKSA1
Infineon Technologies
Producto No:
IDW10G120C5BFKSA1
Paquete:
PG-TO247-3-41
Lote:
Ficha de datos:
Descripción:
DIODE SCHOTTKY 1.2KV 10A TO247-3
Guía del usuario
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Supplier Device Package PG-TO247-3-41
Current - Reverse Leakage @ Vr 40 µA @ 1200 V
Series CoolSiC™+
Package / Case TO-247-3
Technology SiC (Silicon Carbide) Schottky
Diode Configuration 1 Pair Common Cathode
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.65 V @ 5 A
Mfr Infineon Technologies
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 1200 V
Package Tube
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 17A
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 175°C