Hogar / Diode Arrays / IDW20G120C5BFKSA1
minImg
IDW20G120C5BFKSA1
Infineon Technologies
Producto No:
IDW20G120C5BFKSA1
Paquete:
PG-TO247-3
Lote:
Ficha de datos:
Descripción:
DIODE 1.2KV 20A RAPID2 TO247-3
En stock : 240
Mínimo: 1 Múltiplos: 1
Qty
Precio unitario
Precio Ext
  • 1
Guía del usuario
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Supplier Device Package PG-TO247-3
Current - Reverse Leakage @ Vr 83 µA @ 1200 V
Series CoolSiC™+
Package / Case TO-247-3
Technology SiC (Silicon Carbide) Schottky
Diode Configuration 1 Pair Common Cathode
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.65 V @ 10 A
Mfr Infineon Technologies
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 1200 V
Package Tube
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 31A
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 175°C