Hogar / Single IGBTs / IGB30N60H3XKSA1
minImg
IGB30N60H3XKSA1
Infineon Technologies
Producto No:
IGB30N60H3XKSA1
Paquete:
PG-TO263-3-2
Lote:
Ficha de datos:
Descripción:
HIGH SPEED 600V, 30A IGBT
Guía del usuario
Operating Temperature -40°C ~ 175°C (TJ)
Test Condition 400V, 30A, 10.5Ohm, 15V
Input Type Standard
Switching Energy 730µJ (on), 440µJ (off)
Current - Collector (Ic) (Max) 60 A
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 600 V
Td (on/off) @ 25°C 18ns/207ns
Supplier Device Package PG-TO263-3-2
Current - Collector Pulsed (Icm) 120 A
Series TRENCHSTOP™
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.4V @ 15V, 30A
Package / Case TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Gate Charge 165 nC
Power - Max 187 W