Hogar / Single IGBTs / IGW40N120H3FKSA1
minImg
IGW40N120H3FKSA1
Infineon Technologies
Producto No:
IGW40N120H3FKSA1
Paquete:
PG-TO247-3-1
Lote:
Ficha de datos:
Descripción:
IGBT 1200V 80A 483W TO247-3
En stock : 5994
Mínimo: 1 Múltiplos: 1
Qty
Precio unitario
Precio Ext
  • 1
Guía del usuario
Operating Temperature -40°C ~ 175°C (TJ)
Test Condition 600V, 40A, 12Ohm, 15V
Input Type Standard
Switching Energy 3.16mJ
Current - Collector (Ic) (Max) 80 A
Mounting Type Through Hole
Product Status Not For New Designs
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 1200 V
Td (on/off) @ 25°C 30ns/290ns
Supplier Device Package PG-TO247-3-1
Current - Collector Pulsed (Icm) 160 A
Series TrenchStop®
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.4V @ 15V, 40A
Package / Case TO-247-3
Gate Charge 185 nC
Power - Max 483 W