Hogar / Single IGBTs / IKB20N60TATMA1
minImg
IKB20N60TATMA1
Infineon Technologies
Producto No:
IKB20N60TATMA1
Paquete:
PG-TO263-3-2
Lote:
Ficha de datos:
Descripción:
IGBT 600V 40A 166W TO263-3
En stock : 6984
Mínimo: 1 Múltiplos: 1
Qty
Precio unitario
Precio Ext
  • 1
Guía del usuario
Operating Temperature -40°C ~ 175°C (TJ)
Test Condition 400V, 20A, 12Ohm, 15V
Input Type Standard
Reverse Recovery Time (trr) 41 ns
Switching Energy 770µJ
Current - Collector (Ic) (Max) 40 A
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 600 V
Td (on/off) @ 25°C 18ns/199ns
Supplier Device Package PG-TO263-3-2
Current - Collector Pulsed (Icm) 60 A
Series TrenchStop®
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.05V @ 15V, 20A
Package / Case TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Gate Charge 120 nC
Power - Max 166 W