Hogar / Single IGBTs / IKB40N65EH5ATMA1
minImg
IKB40N65EH5ATMA1
Infineon Technologies
Producto No:
IKB40N65EH5ATMA1
Paquete:
PG-TO263-3
Lote:
Ficha de datos:
Descripción:
40A 650V TRENCHSTOP5 FAST H5 IGB
En stock : 1680
Mínimo: 1 Múltiplos: 1
Qty
Precio unitario
Precio Ext
  • 1
Guía del usuario
Operating Temperature -40°C ~ 175°C (TJ)
Test Condition 400V, 40A, 15Ohm, 15V
Input Type Standard
Reverse Recovery Time (trr) 78 ns
Switching Energy 1.1mJ (on), 400µJ (off)
Current - Collector (Ic) (Max) 74 A
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 650 V
Td (on/off) @ 25°C 20ns/157ns
Supplier Device Package PG-TO263-3
Current - Collector Pulsed (Icm) 160 A
Series TrenchStop™ 5
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.1V @ 15V, 40A
Package / Case TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Gate Charge 95 nC
Power - Max 250 W