Hogar / Single IGBTs / IKQ100N60TXKSA1
minImg
IKQ100N60TXKSA1
Infineon Technologies
Producto No:
IKQ100N60TXKSA1
Paquete:
PG-TO247-3-46
Lote:
Ficha de datos:
Descripción:
IGBT TRENCH/FS 600V 160A TO247-3
Guía del usuario
Operating Temperature -40°C ~ 175°C (TJ)
Test Condition 400V, 100A, 3.6Ohm, 15V
Input Type Standard
Reverse Recovery Time (trr) 230 ns
Switching Energy 3.1mJ (on), 2.5mJ (off)
Current - Collector (Ic) (Max) 160 A
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 600 V
Td (on/off) @ 25°C 30ns/290ns
Supplier Device Package PG-TO247-3-46
Current - Collector Pulsed (Icm) 400 A
Series TrenchStop™
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2V @ 15V, 100A
Package / Case TO-247-3
Gate Charge 610 nC
Power - Max 714 W