Hogar / Single IGBTs / IKW40TI20FKSA1
minImg
IKW40TI20FKSA1
Infineon Technologies
Producto No:
IKW40TI20FKSA1
Paquete:
PG-TO247-3
Lote:
Ficha de datos:
Descripción:
IGBT, 75A, 1200V, N-CHANNEL
Guía del usuario
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)
Test Condition 600V, 40A, 15Ohm, 15V
Input Type Standard
Reverse Recovery Time (trr) 240 ns
Switching Energy 3.3mJ (on), 3.2mJ (off)
Current - Collector (Ic) (Max) 75 A
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 1200 V
Td (on/off) @ 25°C 48ns/480ns
Supplier Device Package PG-TO247-3
Current - Collector Pulsed (Icm) 105 A
Series TrenchStop®
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.3V @ 15V, 40A
Package / Case TO-247-3
Gate Charge 203 nC
Power - Max 270 W