Hogar / Single IGBTs / IKW50N65F5FKSA1
minImg
IKW50N65F5FKSA1
Infineon Technologies
Producto No:
IKW50N65F5FKSA1
Paquete:
PG-TO247-3
Lote:
Ficha de datos:
Descripción:
IGBT 650V 80A 305W PG-TO247-3
Guía del usuario
Operating Temperature -40°C ~ 175°C (TJ)
Test Condition 400V, 25A, 12Ohm, 15V
Input Type Standard
Reverse Recovery Time (trr) 52 ns
Switching Energy 490µJ (on), 160µJ (off)
Current - Collector (Ic) (Max) 80 A
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 650 V
Td (on/off) @ 25°C 21ns/175ns
Supplier Device Package PG-TO247-3
Current - Collector Pulsed (Icm) 150 A
Series TrenchStop®
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.1V @ 15V, 50A
Package / Case TO-247-3
Gate Charge 120 nC
Power - Max 305 W