IL-AG5-16P-D3T2-A
JAE Electronics
Producto No:
IL-AG5-16P-D3T2-A
Fabricante:
JAE Electronics
Descripción:
CONN HEADER VERT 16POS 2.5MM
Guía del usuario
Insulation Height 0.717" (18.20mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Contact Finish Thickness - Mating -
Current Rating (Amps) 3A per Contact
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating -
Product Status Active
Mfr JAE Electronics
Contact Material Brass
Connector Type Header
Style Board to Cable/Wire
Features -
Pitch - Mating 0.098" (2.50mm)
Contact Length - Mating 0.331" (8.40mm)
Contact Finish - Mating Tin
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Number of Rows 2
Applications Automotive
Number of Positions 16
Termination Solder
Mounting Type Through Hole
Fastening Type Latch Lock
Insulation Material Polybutylene Terephthalate (PBT)
Contact Finish Thickness - Post -
Contact Shape Square
Series IL-AG5
Row Spacing - Mating 0.118" (3.00mm)
Contact Finish - Post Tin
Insulation Color Green
Contact Length - Post 0.138" (3.50mm)
Number of Positions Loaded All
Mated Stacking Heights -
Shrouding Shrouded - 4 Wall
Package Bulk
Overall Contact Length 0.594" (15.09mm)