IL-AG7-10P-S3T2
JAE Electronics
Producto No:
IL-AG7-10P-S3T2
Fabricante:
JAE Electronics
Descripción:
CONN HEADER VERT 10POS 2.5MM
Guía del usuario
Insulation Height 0.913" (23.20mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Contact Finish Thickness - Mating -
Current Rating (Amps) 3A per Contact
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating -
Product Status Active
Mfr JAE Electronics
Contact Material Brass
Connector Type Header
Style Board to Cable/Wire
Features Mounting Flange
Pitch - Mating 0.098" (2.50mm)
Contact Length - Mating 0.331" (8.40mm)
Contact Finish - Mating Tin
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Number of Rows 1
Applications Automotive
Number of Positions 10
Termination Solder
Mounting Type Through Hole
Fastening Type Push-Pull
Insulation Material Polybutylene Terephthalate (PBT)
Contact Finish Thickness - Post -
Contact Shape Square
Series IL-AG7
Row Spacing - Mating -
Contact Finish - Post Tin
Insulation Color Green
Contact Length - Post 0.138" (3.50mm)