IL-WX-14SB-VF-B-E1000E
JAE Electronics
Producto No:
IL-WX-14SB-VF-B-E1000E
Descripción:
CONN RCPT 14POS 0.031 TIN SMD
Guía del usuario
Insulation Height 0.128" (3.25mm)
Contact Finish Thickness - Mating -
Current Rating (Amps) 0.5A
Contact Type Forked
Material Flammability Rating UL94 V-0
Contact Material Copper Alloy
Connector Type Receptacle
Style Board to Board
Features Board Guide, Solder Retention
Pitch - Mating 0.031" (0.80mm)
Contact Finish - Mating Tin
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Number of Rows 2
Applications General Purpose
Number of Positions 14
Termination Solder
Mounting Type Surface Mount
Series IL-WX
Row Spacing - Mating 0.059" (1.50mm)
Contact Finish - Post -
Insulation Color Black
Contact Length - Post -
Number of Positions Loaded All
Mated Stacking Heights 4.5mm