Hogar / Headers, Male Pins / IL-WX-20PB-HF-B-E1000E
minImg
IL-WX-20PB-HF-B-E1000E
JAE Electronics
Producto No:
IL-WX-20PB-HF-B-E1000E
Fabricante:
JAE Electronics
Descripción:
CONN HEADER SMD R/A 20POS 0.8MM
Guía del usuario
Insulation Height 0.185" (4.70mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Contact Finish Thickness - Mating -
Current Rating (Amps) 0.5A per Contact
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating -
Product Status Active
Mfr JAE Electronics
Contact Material Copper Alloy
Connector Type Header
Style Board to Board
Features Board Guide, Solder Retention
Pitch - Mating 0.031" (0.80mm)
Contact Length - Mating 0.071" (1.80mm)
Contact Finish - Mating Tin
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 20
Termination Solder
Mounting Type Surface Mount, Right Angle
Fastening Type Push-Pull
Insulation Material Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
Contact Finish Thickness - Post -
Contact Shape Square
Series IL-WX
Row Spacing - Mating 0.059" (1.50mm)