IL-Y-2P-S15T2-EF
JAE Electronics
Producto No:
IL-Y-2P-S15T2-EF
Descripción:
CONN HEADER VERT 2POS 1.5MM
Guía del usuario
Insulation Height 0.209" (5.30mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating 200V
Contact Finish Thickness - Mating -
Current Rating (Amps) 1A
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Obsolete
Mfr JAE Electronics
Contact Material Brass
Connector Type Header
Style Board to Cable/Wire
Features -
Pitch - Mating 0.059" (1.50mm)
Contact Length - Mating 0.118" (3.00mm)
Contact Finish - Mating Tin
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Number of Rows 1
Applications -
Number of Positions 2
Termination Kinked Pin, Solder
Mounting Type Through Hole
Fastening Type Friction Lock
Insulation Material Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Contact Finish Thickness - Post -
Contact Shape Square
Series IL-Y
Row Spacing - Mating -
Contact Finish - Post Tin
Insulation Color Brown
Contact Length - Post 0.106" (2.69mm)
Number of Positions Loaded All
Mated Stacking Heights 6.3mm