Hogar / Headers, Male Pins / IMSA-13065B-2-28Y902
minImg
IMSA-13065B-2-28Y902
IRISO USA Inc.
Producto No:
IMSA-13065B-2-28Y902
Descripción:
HEADER SMT RA 28POS KEY-C
En stock : 599
Mínimo: 1 Múltiplos: 1
Qty
Precio unitario
Precio Ext
  • 1
Guía del usuario
Insulation Height 0.366" (9.30mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Contact Finish Thickness - Mating 39.4µin (1.00µm)
Current Rating (Amps) -
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Contact Material Copper Alloy
Connector Type Header
Style Board to Board or Cable
Features Solder Retention
Pitch - Mating 0.079" (2.00mm)
Contact Length - Mating -
Contact Finish - Mating Tin
Operating Temperature -
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 28
Termination Solder
Mounting Type Surface Mount, Right Angle
Fastening Type Locking Ramp
Insulation Material Polyphenylene Sulfide (PPS)
Contact Finish Thickness - Post 39.4µin (1.00µm)
Contact Shape Square
Series 13065B
Row Spacing - Mating 0.098" (2.50mm)