IPB144N12N3GATMA1
Infineon Technologies
Producto No:
IPB144N12N3GATMA1
Paquete:
PG-TO263-3
Descripción:
MOSFET N-CH 120V 56A D2PAK
En stock : 1624
Mínimo: 1 Múltiplos: 1
Qty
Precio unitario
Precio Ext
  • 1
Guía del usuario
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
FET Feature -
FET Type N-Channel
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 3220 pF @ 60 V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 49 nC @ 10 V
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Rds On (Max) @ Id, Vgs 14.4mOhm @ 56A, 10V
Supplier Device Package PG-TO263-3
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 61µA
Drain to Source Voltage (Vdss) 120 V
Series OptiMOS™
Power Dissipation (Max) 107W (Tc)
Package / Case TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Mfr Infineon Technologies
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 56A (Ta)
Vgs (Max) ±20V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V