Hogar / Single FETs, MOSFETs / IPB160N04S4LH1ATMA1
minImg
IPB160N04S4LH1ATMA1
Infineon Technologies
Producto No:
IPB160N04S4LH1ATMA1
Paquete:
PG-TO263-7-3
Lote:
Ficha de datos:
Descripción:
MOSFET N-CH 40V 160A TO263-7
En stock : 1000
Mínimo: 1 Múltiplos: 1
Qty
Precio unitario
Precio Ext
  • 1
Guía del usuario
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
FET Feature -
FET Type N-Channel
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 14950 pF @ 25 V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 190 nC @ 10 V
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Rds On (Max) @ Id, Vgs 1.5mOhm @ 100A, 10V
Supplier Device Package PG-TO263-7-3
Vgs(th) (Max) @ Id 2.2V @ 110µA
Drain to Source Voltage (Vdss) 40 V
Series Automotive, AEC-Q101, OptiMOS™
Power Dissipation (Max) 167W (Tc)
Package / Case TO-263-7, D²Pak (6 Leads + Tab)
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Mfr Infineon Technologies
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 160A (Tc)
Vgs (Max) +20V, -16V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V