IPB180N06S4H1ATMA1
Infineon Technologies
Producto No:
IPB180N06S4H1ATMA1
Paquete:
PG-TO263-7-3
Descripción:
MOSFET N-CH 60V 180A TO263-7
Guía del usuario
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
FET Feature -
FET Type N-Channel
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 21900 pF @ 25 V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 270 nC @ 10 V
Mounting Type Surface Mount
Product Status Discontinued at Digi-Key
Rds On (Max) @ Id, Vgs 1.7mOhm @ 100A, 10V
Supplier Device Package PG-TO263-7-3
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 200µA
Drain to Source Voltage (Vdss) 60 V
Series OptiMOS™
Power Dissipation (Max) 250W (Tc)
Package / Case TO-263-7, D²Pak (6 Leads + Tab)
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Mfr Infineon Technologies
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 180A (Tc)
Vgs (Max) ±20V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V