Hogar / Single FETs, MOSFETs / IPN60R1K5PFD7SATMA1
minImg
IPN60R1K5PFD7SATMA1
Infineon Technologies
Producto No:
IPN60R1K5PFD7SATMA1
Paquete:
PG-SOT223-3
Lote:
Ficha de datos:
Descripción:
MOSFET N-CH 600V 3.6A SOT223
Guía del usuario
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)
FET Feature -
FET Type N-Channel
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 169 pF @ 400 V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 4.6 nC @ 10 V
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Rds On (Max) @ Id, Vgs 1.5Ohm @ 700mA, 10V
Supplier Device Package PG-SOT223-3
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 40µA
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V
Series CoolMOS™PFD7
Power Dissipation (Max) 6W (Tc)
Package / Case TO-261-4, TO-261AA
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Mfr Infineon Technologies
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 3.6A (Tc)
Vgs (Max) ±20V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V