IPP60R065S7XKSA1
Infineon Technologies
Producto No:
IPP60R065S7XKSA1
Paquete:
PG-TO220-3-1
Descripción:
HIGH POWER_NEW PG-TO220-3
Guía del usuario
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
FET Feature -
FET Type N-Channel
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1932 pF @ 300 V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 51 nC @ 12 V
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Rds On (Max) @ Id, Vgs 65mOhm @ 8A, 12V
Supplier Device Package PG-TO220-3-1
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 490µA
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V
Series CoolMOS™ S7
Power Dissipation (Max) 167W (Tc)
Mfr Infineon Technologies
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 8A (Tc)
Vgs (Max) ±20V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 12V