IPS70R1K4P7SAKMA1
Infineon Technologies
Producto No:
IPS70R1K4P7SAKMA1
Paquete:
PG-TO251-3
Descripción:
MOSFET N-CH 700V 4A TO251-3
Guía del usuario
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)
FET Feature -
FET Type N-Channel
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 158 pF @ 400 V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 4.7 nC @ 10 V
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Rds On (Max) @ Id, Vgs 1.4Ohm @ 700mA, 10V
Supplier Device Package PG-TO251-3
Vgs(th) (Max) @ Id 3.5V @ 40µA
Drain to Source Voltage (Vdss) 700 V
Series CoolMOS™ P7
Power Dissipation (Max) 22.7W (Tc)
Package / Case TO-251-3 Short Leads, IPak, TO-251AA
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Mfr Infineon Technologies
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 4A (Tc)
Vgs (Max) ±16V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V