IPT029N08N5ATMA1
Infineon Technologies
Producto No:
IPT029N08N5ATMA1
Paquete:
PG-HSOF-8-1
Lote:
Ficha de datos:
Descripción:
MOSFET N-CH 80V 52A/169A HSOF-8
Guía del usuario
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
FET Feature -
FET Type N-Channel
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 6500 pF @ 40 V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 87 nC @ 10 V
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Rds On (Max) @ Id, Vgs 2.9mOhm @ 150A, 10V
Supplier Device Package PG-HSOF-8-1
Vgs(th) (Max) @ Id 3.8V @ 108µA
Drain to Source Voltage (Vdss) 80 V
Series OptiMOS™ 5
Power Dissipation (Max) 168W (Tc)
Package / Case 8-PowerSFN
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Mfr Infineon Technologies
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 52A (Ta), 169A (Tc)
Vgs (Max) ±20V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 6V, 10V