IPTC012N08NM5ATMA1
Infineon Technologies
Producto No:
IPTC012N08NM5ATMA1
Paquete:
PG-HDSOP-16-2
Lote:
Ficha de datos:
Descripción:
MOSFET N-CH 80V 40A/396A HDSOP
En stock : 1
Mínimo: 1 Múltiplos: 1
Qty
Precio unitario
Precio Ext
  • 1
Guía del usuario
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
FET Feature -
FET Type N-Channel
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 16000 pF @ 40 V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 219 nC @ 10 V
Mounting Type Surface Mount
Product Status Not For New Designs
Rds On (Max) @ Id, Vgs 1.2mOhm @ 100A, 10V
Supplier Device Package PG-HDSOP-16-2
Vgs(th) (Max) @ Id 3.8V @ 275µA
Drain to Source Voltage (Vdss) 80 V
Series OptiMOS™ 5
Power Dissipation (Max) 3.8W (Ta), 375W (Tc)
Package / Case 16-PowerSOP Module
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Mfr Infineon Technologies
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 40A (Ta), 396A (Tc)
Vgs (Max) ±20V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 6V, 10V