Hogar / Single FETs, MOSFETs / IPZ40N04S5L7R4ATMA1
minImg
IPZ40N04S5L7R4ATMA1
Infineon Technologies
Producto No:
IPZ40N04S5L7R4ATMA1
Paquete:
PG-TSDSON-8
Lote:
Ficha de datos:
Descripción:
MOSFET N-CH 40V 40A 8TSDSON
En stock : 16867
Mínimo: 1 Múltiplos: 1
Qty
Precio unitario
Precio Ext
  • 1
Guía del usuario
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
FET Feature -
FET Type N-Channel
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 920 pF @ 25 V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 17 nC @ 10 V
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Rds On (Max) @ Id, Vgs 7.4mOhm @ 20A, 10V
Supplier Device Package PG-TSDSON-8
Vgs(th) (Max) @ Id 2V @ 10µA
Drain to Source Voltage (Vdss) 40 V
Series Automotive, AEC-Q101, OptiMOS™-5
Power Dissipation (Max) 34W (Tc)
Package / Case 8-PowerVDFN
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Mfr Infineon Technologies
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 40A (Tc)
Vgs (Max) ±16V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V