IRF2903ZPBF
Infineon Technologies
Producto No:
IRF2903ZPBF
Paquete:
TO-220AB
Lote:
Ficha de datos:
Descripción:
MOSFET N-CH 30V 75A TO220AB
Guía del usuario
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
FET Feature -
FET Type N-Channel
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 6320 pF @ 25 V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 240 nC @ 10 V
Mounting Type Through Hole
Product Status Not For New Designs
Rds On (Max) @ Id, Vgs 2.4mOhm @ 75A, 10V
Supplier Device Package TO-220AB
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 150µA
Drain to Source Voltage (Vdss) 30 V
Series HEXFET®
Power Dissipation (Max) 290W (Tc)
Package / Case TO-220-3
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Mfr Infineon Technologies
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 75A (Tc)
Vgs (Max) ±20V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V