IRG4PC40UPBF
Infineon Technologies
Producto No:
IRG4PC40UPBF
Paquete:
TO-247AC
Descripción:
IGBT 600V 40A 160W TO247AC
Guía del usuario
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Test Condition 480V, 20A, 10Ohm, 15V
Input Type Standard
Switching Energy 320µJ (on), 350µJ (off)
Current - Collector (Ic) (Max) 40 A
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 600 V
Td (on/off) @ 25°C 34ns/110ns
Supplier Device Package TO-247AC
Current - Collector Pulsed (Icm) 160 A
Series -
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.1V @ 15V, 20A
Package / Case TO-247-3
Gate Charge 100 nC
Power - Max 160 W