Hogar / Single IGBTs / IRG7PH30K10DPBF
minImg
IRG7PH30K10DPBF
Infineon Technologies
Producto No:
IRG7PH30K10DPBF
Paquete:
TO-247AC
Descripción:
IGBT 1200V 30A 180W TO247AC
Guía del usuario
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Test Condition 600V, 9A, 22Ohm, 15V
Input Type Standard
Reverse Recovery Time (trr) 140 ns
Switching Energy 530µJ (on), 380µJ (off)
Current - Collector (Ic) (Max) 30 A
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 1200 V
Td (on/off) @ 25°C 14ns/110ns
Supplier Device Package TO-247AC
Current - Collector Pulsed (Icm) 27 A
Series -
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.35V @ 15V, 9A
Package / Case TO-247-3
Gate Charge 45 nC
Power - Max 180 W