Hogar / Single IGBTs / IRGP50B60PD1-EP
minImg
IRGP50B60PD1-EP
Infineon Technologies
Producto No:
IRGP50B60PD1-EP
Paquete:
TO-247AD
Descripción:
IGBT NPT 600V 75A TO247AD
Guía del usuario
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Test Condition 390V, 33A, 3.3Ohm, 15V
Input Type Standard
Reverse Recovery Time (trr) 42 ns
Switching Energy 255µJ (on), 375µJ (off)
Current - Collector (Ic) (Max) 75 A
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 600 V
Td (on/off) @ 25°C 30ns/130ns
Supplier Device Package TO-247AD
Current - Collector Pulsed (Icm) 150 A
Series -
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.85V @ 15V, 50A
Package / Case TO-3P-3 Full Pack
Gate Charge 205 nC
Power - Max 390 W