IRL40B212
Infineon Technologies
Producto No:
IRL40B212
Paquete:
TO-220AB
Lote:
Ficha de datos:
Descripción:
MOSFET N-CH 40V 195A TO220AB
Guía del usuario
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
FET Feature -
FET Type N-Channel
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 8320 pF @ 25 V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 137 nC @ 4.5 V
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Rds On (Max) @ Id, Vgs 1.9mOhm @ 100A, 10V
Supplier Device Package TO-220AB
Vgs(th) (Max) @ Id 2.4V @ 150µA
Drain to Source Voltage (Vdss) 40 V
Series HEXFET®, StrongIRFET™
Power Dissipation (Max) 231W (Tc)
Package / Case TO-220-3
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Mfr Infineon Technologies
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 195A (Tc)
Vgs (Max) ±20V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V