IXTT12N150HV-TRL
IXYS
Producto No:
IXTT12N150HV-TRL
Fabricante:
IXYS
Paquete:
TO-268HV (IXTT)
Lote:
Ficha de datos:
Descripción:
MOSFET N-CH 1500V 12A TO268HV
Guía del usuario
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
FET Feature -
FET Type N-Channel
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 3720 pF @ 25 V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 106 nC @ 10 V
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Rds On (Max) @ Id, Vgs 2.2Ohm @ 6A, 10V
Supplier Device Package TO-268HV (IXTT)
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 250µA
Drain to Source Voltage (Vdss) 1500 V
Series -
Power Dissipation (Max) 890W (Tc)
Package / Case TO-268-3, D³Pak (2 Leads + Tab), TO-268AA
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Mfr IXYS
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 12A (Tc)
Vgs (Max) ±30V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V