Hogar / Single Diodes / JANTX1N5190/TR
minImg
JANTX1N5190/TR
Microchip Technology
Producto No:
JANTX1N5190/TR
Descripción:
DIODE GEN PURP 600V 3A
Guía del usuario
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) 400 ns
Supplier Device Package B, Axial
Current - Reverse Leakage @ Vr 2 µA @ 600 V
Series Military, MIL-PRF-19500/424
Package / Case B, Axial
Technology Standard
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.5 V @ 9 A
Mfr Microchip Technology
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 600 V
Package Tape & Reel (TR)
Operating Temperature - Junction -
Current - Average Rectified (Io) 3A