Hogar / Single Diodes / JANTX1N5418US/TR
minImg
JANTX1N5418US/TR
Microchip Technology
Producto No:
JANTX1N5418US/TR
Paquete:
D-5B
Descripción:
DIODE GEN PURP 400V 3A D-5B
Guía del usuario
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) 150 ns
Capacitance @ Vr, F -
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package D-5B
Current - Reverse Leakage @ Vr 2 µA @ 400 V
Series Military, MIL-PRF-19500/411
Package / Case SQ-MELF, E
Technology Standard
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.5 V @ 9 A
Mfr Microchip Technology
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 400 V
Package Tape & Reel (TR)
Operating Temperature - Junction -65°C ~ 175°C
Current - Average Rectified (Io) 3A