JANTXV1N6773R
Microchip Technology
Producto No:
JANTXV1N6773R
Paquete:
TO-257
Descripción:
DIODE GEN PURP 600V 8A TO257
Guía del usuario
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) 60 ns
Capacitance @ Vr, F 200pF @ 5V, 1MHz
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Supplier Device Package TO-257
Current - Reverse Leakage @ Vr 10 µA @ 480 V
Series -
Package / Case TO-257-3
Technology Standard
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.6 V @ 8 A
Mfr Microchip Technology
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 600 V
Package Bulk
Operating Temperature - Junction -
Current - Average Rectified (Io) 8A