JBXFC2G10FCSDSMR
Souriau-Sunbank by Eaton
Producto No:
JBXFC2G10FCSDSMR
Descripción:
CONN PLUG FMALE 10POS GOLD CRIMP
Guía del usuario
Cable Opening -
Backshell Material, Plating Brass, Chrome over Nickel
Insert Material Polyetheretherketone (PEEK)
Ingress Protection IP40
Voltage Rating 830V
Contact Finish Thickness - Mating 19.7µin (0.50µm)
Current Rating (Amps) 8A
Shell Size, MIL -
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Shell Finish Chrome over Nickel
Shell Size - Insert 2
Mfr Souriau-Sunbank by Eaton
Contact Material -
Connector Type Plug, Female Sockets
Features Backshell, Boot Adapter
Contact Finish - Mating Gold
Primary Material Metal
Operating Temperature -40°C ~ 125°C