K16-372-G-12VDC
Kacon
Producto No:
K16-372-G-12VDC
Descripción:
16MM SWITCH PUSH RND DPDT GRN
En stock : 17
Guía del usuario
Illumination Type, Color LED, Green
Operating Temperature -25°C ~ 55°C
Ingress Protection IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Termination Style Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Actuator Type Round, Button
Panel Cutout Dimensions Circular - 16.00mm Dia
Current Rating (Amps) 3A (AC/DC)
Circuit DPDT
Product Status Active
Illumination Voltage (Nominal) 12 VDC
Series K16
Voltage Rating - DC 110 V
Type Standard, Illuminated
Switch Function On-On
Voltage Rating - AC 250 V