KK1061500000G
Amphenol Anytek
Producto No:
KK1061500000G
Fabricante:
Amphenol Anytek
Descripción:
TERM BLOCK PLUG 10POS 10.16MM
Guía del usuario
Insulation Height 1.094" (27.80mm)
Contact Tail Length -
Ingress Protection -
Housing Material Thermoplastic
Header Orientation -
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Contact Mating Finish Gold
Number of Levels 1
Current - UL 55 A
Screw Size M4.5
Mfr Amphenol Anytek
Plug Wire Entry 180°
Contact Material Copper
Features -
Wire Gauge or Range - mm² -
Wire Gauge or Range - AWG 6-20 AWG
Operating Temperature -40°C ~ 115°C
Positions Per Level 10
Number of Positions 10
Torque - Screw 2.03 Nm (18.0 Lb-In)
Termination Style Screw - Rising Cage Clamp
Color Green
Wire Strip Length 13-14mm
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Current - IEC -
Series KK
Type Plug, Male Pins
Voltage - UL 500 V
Pitch 0.400" (10.16mm)