KMG400VB1R0M6X11LL
Chemi-Con
Producto No:
KMG400VB1R0M6X11LL
Descripción:
CAP ALUM 1UF 20% 400V RADIAL
Guía del usuario
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.433" (11.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Voltage - Rated 400 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Ripple Current @ Low Frequency 15 mA @ 120 Hz
Product Status Obsolete
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 397.8Ohm @ 120Hz
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 37.5 mA @ 100 kHz
Mfr Chemi-Con
Capacitance 1 µF