KMH100VS272M30X45T2
Chemi-Con
Producto No:
KMH100VS272M30X45T2
Fabricante:
Chemi-Con
Descripción:
CAP ALUM 2700UF 20% 100V SNAP
Guía del usuario
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.772" (45.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 100 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.181" Dia (30.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 2.88 A @ 120 Hz
Product Status Obsolete
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 92mOhm @ 120Hz
Ratings -
Series KMH
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ High Frequency 3.456 A @ 100 kHz
Mfr Chemi-Con
Capacitance 2700 µF