KPT02A20-41PWEX
ITT Cannon, LLC
Producto No:
KPT02A20-41PWEX
Fabricante:
ITT Cannon, LLC
Descripción:
CONN RCPT MALE 41POS GOLD SOLDER
Guía del usuario
Ingress Protection -
Voltage Rating 600VAC, 850VDC
Contact Finish Thickness - Mating 50.0µin (1.27µm)
Current Rating (Amps) 7.5A
Shell Size, MIL -
Product Status Active
Shell Finish Olive Drab Cadmium
Shell Size - Insert 20-41
Mfr ITT Cannon, LLC
Connector Type Receptacle, Male Pins
Features Backshell
Contact Finish - Mating Gold
Primary Material Metal
Operating Temperature -55°C ~ 125°C