KU-11A31-120
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Producto No:
KU-11A31-120
Descripción:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 120V
Guía del usuario
Operating Temperature -45°C ~ 70°C
Switching Voltage 240VAC - Max
Contact Rating (Current) 5 A
Termination Style Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Coil Current 17.5 mA
Mounting Type Chassis Mount
Coil Resistance 2.25 kOhms
Product Status Active
Must Release Voltage -
Contact Form DPDT (2 Form C)
Seal Rating -
Relay Type General Purpose
Coil Insulation Class B
Series KU
Operate Time 15 ms
Mfr TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Contact Material Silver (Ag)
Coil Voltage 120VAC
Must Operate Voltage 102 VAC