KUHP-11D51-110
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Producto No:
KUHP-11D51-110
Descripción:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 20A 110V
Guía del usuario
Operating Temperature -45°C ~ 70°C
Switching Voltage 240VAC - Max
Contact Rating (Current) 20 A
Termination Style Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Coil Current 11 mA
Mounting Type Chassis Mount
Coil Resistance 10 kOhms
Product Status Active
Must Release Voltage -
Contact Form DPDT (2 Form C)
Seal Rating -
Relay Type General Purpose
Coil Insulation Class B
Series KUHP
Operate Time 20 ms
Mfr TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Contact Material Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Coil Voltage 110VDC
Must Operate Voltage 82.5 VDC