KUMP-5DT8-24
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Producto No:
KUMP-5DT8-24
Descripción:
RELAY GEN PURPOSE SPDT 15A 24V
Guía del usuario
Operating Temperature -45°C ~ 70°C
Switching Voltage 277VAC - Max
Contact Rating (Current) 15 A
Termination Style Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Coil Current 50.8 mA
Mounting Type Chassis Mount
Coil Resistance 472 Ohms
Product Status Active
Must Release Voltage -
Contact Form SPDT (1 Form C)
Seal Rating -
Relay Type General Purpose
Coil Insulation Class B
Series KUMP
Operate Time 15 ms
Mfr TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Contact Material Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Coil Voltage 24VDC
Must Operate Voltage 18 VDC