KXG160VB101M12X25LL
Chemi-Con
Producto No:
KXG160VB101M12X25LL
Fabricante:
Chemi-Con
Descripción:
CAP ALUM 100UF 20% 160V RADIAL
Guía del usuario
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.984" (25.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 160 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Ripple Current @ Low Frequency 620 mA @ 120 Hz
Product Status Obsolete
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series KXG
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 1.395 A @ 100 kHz
Mfr Chemi-Con
Capacitance 100 µF