KY6.3VB182M12X15LL
Chemi-Con
Producto No:
KY6.3VB182M12X15LL
Fabricante:
Chemi-Con
Descripción:
CAP ALUM 1800UF 20% 6.3V RADIAL
Guía del usuario
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.591" (15.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 6.3 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Ripple Current @ Low Frequency 870 mA @ 120 Hz
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 8000 Hrs @ 105°C
Ratings -
Series KY
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 1.45 A @ 100 kHz
Mfr Chemi-Con
Capacitance 1800 µF
Package Bulk
Impedance 49 mOhms