STMicroelectronics
Producto No:
L5150BNTR
Fabricante:
Paquete:
SOT-223
Lote:
-
Descripción:
IC REG LINEAR 5V 150MA SOT223
Cantidad:
Entrega:

Pago:
Mínimo: 1 Múltiplos: 1
Qty
Precio unitario
Precio Ext
1
$1.2255
$1.2255
10
$1.09155
$10.9155
25
$1.03626
$25.9065
100
$0.851295
$85.1295
250
$0.79572
$198.93
500
$0.703209
$351.6045
¿No es el precio que quieres? Envíe RFQ ahora y nos pondremos en contacto con usted lo antes posible.

| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C |
| Current - Quiescent (Iq) | 80 µA |
| Voltage - Input (Max) | 40V |
| PSRR | 48dB (100Hz) |
| Output Type | Fixed |
| Number of Regulators | 1 |
| Current - Output | 150mA |
| Output Configuration | Positive |
| Current - Supply (Max) | 4.2 mA |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Product Status | Active |
| Supplier Device Package | SOT-223 |
| Control Features | - |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| Package / Case | TO-261-4, TO-261AA |
| Protection Features | Over Temperature, Short Circuit |
| Mfr | STMicroelectronics |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 5V |
| Voltage Dropout (Max) | 0.5V @ 150mA |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Base Product Number | L5150 |