LM1086ILD-3.3
Texas Instruments
Producto No:
LM1086ILD-3.3
Fabricante:
Texas Instruments
Paquete:
8-WSON (4x4)
Lote:
Ficha de datos:
Descripción:
IC REG LINEAR 3.3V 1.5A 8WSON
Guía del usuario
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Quiescent (Iq) 5 mA
Voltage - Input (Max) 27V
PSRR 72dB (120Hz)
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 1.5A
Output Configuration Positive
Current - Supply (Max) 10 mA
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 8-WSON (4x4)
Control Features -
Series -
Package / Case 8-WDFN Exposed Pad
Protection Features Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Mfr Texas Instruments
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage Dropout (Max) 1.5V @ 1.5A