LM1086IS-1.8
Texas Instruments
Producto No:
LM1086IS-1.8
Paquete:
DDPAK/TO-263-3
Lote:
Ficha de datos:
Descripción:
IC REG LIN 1.8V 1.5A DDPAK
Guía del usuario
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Quiescent (Iq) 5 mA
Voltage - Input (Max) 27V
PSRR 72dB (120Hz)
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 1.5A
Output Configuration Positive
Current - Supply (Max) 10 mA
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Product Status Obsolete
Supplier Device Package DDPAK/TO-263-3
Control Features -
Series -
Package / Case TO-263-4, D²Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
Protection Features Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Mfr Texas Instruments
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V
Voltage Dropout (Max) 1.5V @ 1.5A