LM2575HVM-15/NOPB
Texas Instruments
Producto No:
LM2575HVM-15/NOPB
Paquete:
24-SOIC
Lote:
Ficha de datos:
Descripción:
IC REG BUCK 15V 1A 24SOIC
Guía del usuario
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Synchronous Rectifier No
Voltage - Input (Max) 60V
Output Type Fixed
Current - Output 1A
Output Configuration Positive
Topology Buck
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Product Status Discontinued at Digi-Key
Supplier Device Package 24-SOIC
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 4V
Series SIMPLE SWITCHER®
Function Step-Down
Package / Case 24-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Frequency - Switching 52kHz
Mfr Texas Instruments
Voltage - Output (Min/Fixed) 15V