LM2852YMXAX-1.5
Texas Instruments
Producto No:
LM2852YMXAX-1.5
Paquete:
14-HTSSOP
Descripción:
IC REG BUCK 1.5V 2A 14HTSSOP
Guía del usuario
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Synchronous Rectifier Yes
Voltage - Input (Max) 5.5V
Output Type Fixed
Current - Output 2A
Voltage - Output (Max) -
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 14-HTSSOP
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 2.85V
Series SIMPLE SWITCHER®
Function Step-Down
Package / Case 14-PowerTSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Frequency - Switching 500kHz
Mfr Texas Instruments
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.5V